عرضه 7 هزار میلیارد ریال صکوک مرابحه برای سایپا

  • 295 بازدید
  • دوشنبه, 20 اسفند 1397 06:55

با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، صکوک مرابحه شرکت ایرانی تولید اتومبیل سایپا به مبلغ 7 هزار میلیارد ریال در نمادهای صایپا112، صایپا012 و صایپا412 از طریق بورس اوراق بهادار تهران از روز دوشنبه 20/12/1397 لغايت روز چهارشنبه 22/12/1397 عرضه عمومی خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، غلامرضا ابوترابی با اعلام خبر فوق افزود: صکوک مرابحه شرکت ایرانی تولید اتومبیل سایپا (سهامی عام) به ارزش 7 هزار میلیارد ریال جهت خرید قطعات و مجموعه های تولید خودروی مورد نیاز این شرکت از طریق بورس اوراق بهادار تهران عرضه می گردد.

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه اظهار داشت: این اوراق 4 ساله و با نرخ اجاره بهای 16 درصد می باشد که این اجاره بها هر سه ماه یک بار توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به عنوان عامل پرداخت به حساب دارندگان اوراق واریز می گردد.

وی در خصوص ارکان انتشار این اوراق توضیح داد: بانک های سپه و ملی به ترتیب ضامن پرداخت اصل و سود این اوراق به مبلغ 5,500 و 1,500 میلیارد ریال می باشند. پذیره نویسی و بازارگردانی این اوراق را کنسرسیومی از شرکت های تامین سرمایه به این شرح بر عهده دارند: شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان به مبلغ 3,500 میلیارد ریال، شرکت تامین سرمایه امید به مبلغ 2,500 میلیارد ریال و شرکت تامین سرمایه تمدن به مبلغ 1,000 میلیارد ریال.

ابوترابی افزود: پذیره نویسی و بازارگردانی این اوراق بر عهده شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان، شرکت تامین سرمایه تمدن و شرکت تامین سرمایه امید می باشد و عامل پرداخت همانند دیگر انتشارهای صکوک، شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه است.

خاطر نشان می شود: در این اوراق، شرکت واسط مالی دی چهارم(ناشر) به وکالت از طرف خریداران اوراق، با منابع حاصل از انتشار صکوک مرابحه، مواد اولیه مورد نیاز(قطعات و مجموعه های تولید خودرو) شرکت ایرانی تولید اتومبیل سایپا (بانی) را نقداً از طریق شرکت سازه گستر سایپا (حق العمل کار) از فروشندگان خریداری خواهد نمود و سپس این مواد اولیه را به صورت بيع مرابحه ی نسيه به بانی خواهد فروخت و بانی متعهد می شود که در سررسيدهای سه ماهه، قيمت نسيه کالا را از طريق شرکت ناشر و شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به دارندگان اوراق پرداخت نماید.


بالا