وضعیت انتشار صکوک در جهان در سه ماه نخست سال 2019

  • 604 بازدید
  • سه شنبه, 24 ارديبهشت 1398 09:52

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه به نقل از موسسه رتبه بندی RAM، در سه ماه نخست سال 2019 مجموعاً 39.5 میلیارد دلار صکوک در جهان منتشر شد که مالزی با 13.9 میلیارد دلار بیشترین سهم(35.1 درصد) را در این انتشارها داشت.

اندونزی با 6.7 میلیارد دلار، 17 درصد از حجم کل صکوک منتشره را در جهان در این سه ماه به خود اختصاص داد و در جایگاه دوم قرار گرفت و سپس عربستان سعودی با 6.1 میلیارد دلار و سهم 15.3 درصدی در جایگاه سوم ایستاد.

به گفته موسسه RAM، انتظار می رود با توجه به خیز اندونزی برای انتشار صکوک دولتی در راستای برنامه سرمایه گذاری های پایدار، شاهد افزایش حجم صکوک منتشره توسط این کشور باشیم و در طرف دیگر، مشکل کسری بودجه عربستان سعودی نیز ممکن است این کشور را به سمت انتشارهای بیشتر صکوک سوق دهد.

مالزی در سه ماه نخست سال 2019 در مقایسه با دوره مشابه در سال گذشته 54.4 درصد افزایش حجم انتشار صکوک داشته است که عامل اصلی آن معرفی اسناد اسلامی درون بانکی بانک نگارای مالزی(BNIB) است که در ماه مارس سال جاری معرفی و منتشر شد. این ابزار مالی اسلامی بر اساس عقد مرابحه و به منظور حمایت از توسعه نقدینگی بازارهای مالی داخلی این کشور راه اندازی شد و دارایی مبنای انتشار آن فرآورده های روغن پالم یا دیگر کالاهای با نقدشوندگی بالا می باشد.


بالا