.
دوشنبه 10 خرداد 1395
امروز
sukuk.ir sukuk.ir

بهتر است به جای اینکه صکوک را اوراق قرضه اسلامی بدانیم، آن را گواهی سرمایه گذاری اسلامی بنامیم. تمایز بین این دو بسیار مهم است؛ زیرا صکوک تنها یک نوع اوراق بهادار مبتنی بر بهره رایج نیست. در واقع هدف، طراحی ابزارهای مالی با نرخ ثابت یا شناور نیست، بلکه هدف توسعه انواع نوآورانه ای از دارایی های مالی است که با قوانین اسلام مطابقت داشته باشند.
در ایران وظایف نظارت بر فرآیند انتشار اوراق صکوک بر عهده شرکت " مدیریت دارایی مرکزی" می باشد که این شرکت به منظور به کارگیری نهادهای واسط (SPV) در امر انتشار اوراق بهادار اسلامی، اقدام به تأسیس نهاد واسط (شرکت با مسئولیت محدود) می نماید.

تسهیل تأمین مالی شرکت ها با اصلاح دستورالعمل انتشار اوراق اجاره

رییس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق‌بهادار بدهی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت : با اصلاح برخی موارد دستورالعمل انتشار اوراق اجاره از سوی شورای عالی بورس و اوراق بهادار، شرایط تامین مالی در بازار سرمایه تسهیل یافت. مهسا رادفر با بیان مطلب فوق افزود : اوراق اجاره نخستین اوراق ‌بهادار اسلامی (صکوک) است که فرایند طراحی و انتشار آن در سازمان بورس شکل گرفت که با گذشت یکسال از تصویب مقررات مربوط به انتشار آن، پیشنهاداتی با هدف تسهیل شرایط تامین مالی شرکت ها به شورای عالی بورس اوراق‌بهادار ارائه شد.

وی ادامه داد : اعضای شورای عالی بورس نیز پس از بررسی های لازم، دستور العمل انتشار اوراق اجاره اصلاح کردند تا شرایط تامین مالی در بازار سرمایه تسهیل یابد.

رادفر خاطر نشان کرد : یکی از بخش‌های اصلی دستورالعمل انتشار اوراق اجاره، بخش مربوط به تعیین شرایط بانی (به‌عنوان شرکتی که انتشار اوراق اجاره برای تأمین مالی وی صورت می‌گیرد) است که در این بخش با تعیین حدنصاب برای برخی شاخص‌های عملکرد بانی، وضعیت مالی و اعتباری بانی برای حصول اطمینان از ایفای تعهدات وی به دارندگان اوراق مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد : براساس بند 3 ماده 2 این دستورالعمل، شرکتی می‌تواند از طریق اوراق اجاره تأمین مالی کند که مجموع جریان نقدی حاصل از عملیات آن برای دو سال مالی اخیر مثبت باشد.

رییس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق‌ بهادار بدهی سازمان بورس گفت : در دستور العمل جدید، به منظور تسهیل شرایط تأمین مالی، اجازه داده شد، درصورتی که بانی در سال جاری، براساس صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای حسابرسی شدة خود دارای جریان نقد عملیاتی مثبت باشد می‌تواند این مبلغ را به مجموع جریانات نقدی دو سال گذشته خود اضافه کند.

وی اظهار داشت : بدین ترتیب شرکت‌هایی که به هر دلیل در دوسال گذشته دارای عملکرد مناسبی نبوده اما در حال حاضر دارای شرایط مطلوبی می‌باشند می‌توانند از این ابزار مالی نیز برای تأمین مالی استفاده نمایند.

رادفر افزود : شرایط تعیین شده برای تأمین مالی از طریق انتشار اوراق اجاره نیز برای شهرداری‌ها، بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری تغییر کرد.

وی گفت : درخصوص بانک‌ها، مؤسسات مالی و اعتباری و شرکت‌های واسپاری (لیزینگ‌ها) تحت نظارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، لزوم مثبت بودن جریان نقدی حاصل از عملیات آن از دو سال به یک‌سال کاهش و محدودیت تعیین شده برای حداکثر نسبت به مجموع بدهی‌ها به دارایی‌ها از 90 به 95 درصد افزایش یافته است.

رییس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق‌بهادار بدهی سازمان بورس تصریح کرد : همچنین برای شهرداری‌ها، شرایطی مشابه شرایط شرکت‌ها و مؤسسات دولتی تعیین شد. این تغییرات با توجه به ماهیت عملکرد شرکت‌های مذکور و همچنین توانایی آن‌ها جهت ایجاد جریانات نقد صورت گرفته است.

وی ادامه داد : براساس دستورالعمل قبلی، نهاد واسط دارایی مورد نیاز بانی را می توانست صرفاً از اشخاص حقوقی خریداری نماید ولی مطابق مقررات جدید امکان خرید از اشخاص حقیقی معتبر فراهم شده است. همچنین با تشخیص سازمان، ارائه گزارش کارشناس رسمی دادگستری برای آن‌دسته از دارایی‌هایی که دارای قیمت رسمی و معین هستند و نهاد واسط دارایی را مستقیماً از تولید کننده خریداری می نماید، ضروری نیست که این امر به کاهش هزینه‌های تأمین مالی برای بانی کمک می‌کند.

رادفر خاطر نشان کرد : تغییراتی در شرایط انتخاب ضامن اوراق نیز صورت گرفته است به این صورت که شرکت‌ اصلی می‌تواند ضمانت پرداخت مبالغ اجاره‌بها شرکت های تحت کنترل خود را که به‌عنوان بانی از طریق اوراق اجاره تأمین مالی نموده‌اند را بر عهده بگیرد.

برای دسترسی به متن کامل دستورالعمل جدید انتشار اوراق اجاره به منوی قوانین و مقررات مراجعه نمایید.

ورود

تنظیمات پیش فرض