عرضه اولین صکوک بدون ضامن و با تکیه بر رتبه اعتباری

  • 2256 بازدید
  • چهارشنبه, 08 بهمن 1399 14:22

با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، صکوک اجاره شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان (سهامی عام) به مبلغ 7 هزار میلیارد ریال از طریق شرکت فرابورس ایران از روز شنبه 99/11/11 لغایت دوشنبه 99/11/13 با نمادهای مهان 01 و مهان02 عرضه عمومی خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان به عنوان بانی، در نظر دارد بخشی از منابع مالی مورد نیاز خود را در قالب اوراق اجاره و از طریق فروش بخشی از سهام شرکت معدنی و صنعتی گل گهر به نهاد واسط (شرکت واسط مالی مرداد دوم) و سپس اجاره به شرط تملیک آنها، تامین نماید.

این اوراق 4 ساله و با نرخ اجاره بهای 20 درصد می باشد که این اجاره بها هر سه ماه یک بار توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب دارندگان اوراق واریز می گردد و عرضه آن از طریق شرکت فرابورس ایران صورت خواهد گرفت. حداقل سفارش خرید این اوراق تعداد 50 هزار ورقه تعیین شده است که ارزش اسمی هر ورقه یک‌میلیون ریال است.

این اوراق فاقد ضامن بوده و از ساز و کار رتبه بندی اعتباری در آن استفاده شده است. رتبه اعتباری بلندمدت و کوتاه مدت شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان به ترتیب A+ و A1 می باشد که توسط شرکت رتبه بندی اعتباری پایا تعیین شده است. بر اساس واژه‌نامه تعاریف شرکت رتبه‌بندی اعتباری «پایا»، در این طبقه از رتبه اعتباری بلندمدت، ظرفیت ایفای تعهدات مالی در سطح بالاست. همچنین، رتبه اعتباری تخصیص داده شده به اوراق اجاره در دست انتشار بانی، از سوی این موسسه رتبه بندی اعتباری A+ بلند مدت می باشد. عامل فروش این اوراق شرکت کارگزاری خبرگان سهام بوده و مسئولیت بازارگردانی و تعهد پذیره نویسی آن بر عهده شرکت های تامین سرمایه لوتوس پارسیان و تامین سرمایه امید می باشد.

یادآور می شود، پیش از این بانی ها جهت تضمین پرداخت اصل و سود اوراق بهادار با درآمد ثابت از طریق توثیق اوراق بهادار و یا معرفی رکن ضامن عمل می کردند و این اولین باری است که اوراق بهادار برای تامین مالی یک بانی بدون رکن ضامن و با تکیه بر رتبه اعتباری در بازار سرمایه ایران منتشر می شود.

شایان ذکر است در انتشار اوراق با تکیه بر رتبه اعتباری و بدون ضامن، نماد معاملاتی اوراق نشان دار بوده و بیانیه ریسک در زمان خرید می بایست توسط خریداران تکمیل گردد. همچنین بانی ملزم به پایش رتبه اعتباری به صورت مستمر تا سررسید اوراق و تایید وثایق بر اساس قرارداد در صورت تنزیل رتبه اعتباری به زیر BBB می باشد.


بالا