عرضه صکوک اجاره 30 هزار میلیارد ريالی شستا بدون ضامن و با رتبه اعتباری A+

  • 2197 بازدید
  • شنبه, 18 بهمن 1399 10:06

 با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، صکوک اجاره شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (سهامی عام) به مبلغ 30 هزار میلیارد ریال بدون ضامن و با تکیه بر رتبه اعتباری از طریق شرکت بورس اوراق بهادار تهران طی روزهای آتی عرضه عمومی خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، غلامرضا ابوترابی با اعلام خبر فوق افزود: در سنوات گذشته، تأمین مالی از طریق اوراق بدهی، اکثراً با معرفی رکن ضامن بانکی صورت پذیرفته و در اغلب موارد نیز بانک ها پس از تأیید بانک مرکزی ج.ا.ایران ضمانت اوراق بدهی را بر عهده می گرفتند. این موضوع در عمل منجر به وابسته شدن فرآیند تأمین مالی از طریق بازار سرمایه به تأیید مراجع ذیصلاح در بازار پول گردیده و علاوه بر آن به دلیل پرداخت کارمزد، برای بانی هزینه بر می شد و تنها امکان قانونی در نظر گرفته شده برای اغلب بانیان اوراق در صورت عدم معرفی رکن ضامن بانکی، توثیق اوراق بهادار با رعایت ضوابط مربوطه بود. از این رو با هدف تسهیل تأمین مالی در قالب انتشار اوراق بهادار بدهی، هیئت مدیره محترم سازمان بورس و اوراق بهادار در تاریخ 99/02/03 شرایط انتشار اوراق بدهی بدون استفاده از رکن ضامن را تصویب نمود. مطابق با مصوبه هیئت مدیره سازمان، چنانچه بانی از جمله شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران باشد با کسب رتبه اعتباری BBB به بالا و با رعایت شرایط مربوطه، مجاز به انتشار اوراق بهادار بدهی بدون ضامن خواهد بود.

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه اظهار داشت: در همین راستا شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی به عنوان یکی از شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران، قصد دارد بخشی از منابع مالی مورد نیاز جهت بازپرداخت بدهی‌های خود را از طریق فروش و اجاره به شرط تملیک بخشی از سهام تحت تملک خود در شرکت سرمایه گذاری سیمان تأمین، بدون استفاده از رکن ضامن و بر اساس گزارش رتبه اعتباری تهیه شده توسط شرکت رتبه بندی اعتباری پایا تأمین کند.

وی توضیح داد: بر اساس مدارک ارائه شده در این خصوص، شرکت رتبه بندی اعتباری پایا با در نظر گرفتن داده های کمی (صورت های مالی و نسبت های مالی مستخرج از آن) و ویژگی های کیفی (ارزیابی های مربوط به فعالیت های شرکت، حاکمیت شرکتی، محیط عملیاتی، تأمین مالی و سوابق آن، تجزیه و تحلیل فضای کلان اقتصادی و کسب و کار صنعت مربوطه) رتبه اعتباری بلندمدت A+ با دورنمای باثبات و رتبه اعتباری کوتاه مدت A1 با درجه سرمایه گذاری را به شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی تخصیص داده است. براساس واژه نامه تعاریف شرکت رتبه بندی اعتباری پایا، در این طبقه از رتبه اعتباری بلندمدت، ظرفیت ایفای تعهدات مالی در سطح بالایی قرار دارد و دورنمای باثبات نیز بدین معنی است که احتمالاً رتبۀ اعتباری در آیندۀ قابل پیش بینی، تغییر نخواهد کرد. همچنین شرکت رتبه بندی اعتباری پایا با بررسی های مربوط به ساختار مالی شرکت، جریان های نقدی مربوط به اوراق (شامل اصل و فرع) در طی عمر آن و بررسی وضعیت دارایی پایه اوراق، رتبه اعتباری A+ با درجه سرمایه گذاری را به اوراق اجاره در دست انتشار شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی اختصاص داده است. رتبه بندی اعتباری اوراق بهادار اظهارنظری آینده نگر درباره شایستگی اعتباری ناشر با توجه به تعهد مالی معین است. در رتبه بندی اوراق بهادار مواردی مانند توانایی بازپرداخت جریانات نقدی مربوط به اصل و فرع اوراق در سررسیدهای معین، شایستگی اعتباری ارکان، شرایط قرارداد، اولویت اوراق بهادار نسبت به سایر تعهدات و وضعیت وثایق اوراق بهادار مورد توجه قرار می گیرد.

ابوترابی در خصوص ارکان این اوراق بیان کرد: اوراق مذکور در قالب عقد اجاره به شرط تملیک به مبلغ 30,000 میلیارد ريال، 4 ساله، با نرخ 18 درصد و با پرداخت اجاره بها به صورت 6 ماهه، از طریق شرکت کارگزاری صبا تأمین به عنوان عامل فروش و با استفاده از خدمات شرکت تأمین سرمایه امین (سهامی عام) به عنوان متعهد پذیره نویس و بازارگردان توسط شرکت واسط مالی اردیبهشت دوم (با مسئولیت محدود) در بورس اوراق بهادار تهران منتشر خواهد شد.

وی با اشاره به دیگر شرایط این اوراق افزود: مطابق مصوبه هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، نشان‌دار بودن نماد معاملاتی اوراق و تکمیل بیانیه ریسک خریداران، پایش رتبه اعتباری به شکل مستمر تا سررسید اوراق و الزام به تایید وثایق براساس قرارداد در صورت تنزل رتبه اعتباری به زیر BBB از شرایط انتشار این اوراق محسوب می شود. علاوه بر این حداقل سفارش خرید اوراق بهادار 50 هزار ورقه بوده و ارزش اسمی هر ورقه یک‌میلیون ریال است و عرضه نیز به روش ثبت دفتری صورت می‌گیرد.

 


بالا