بازگشت مالکیت اردوگاه شهید باهنر به آموزش و پرورش با سررسید صکوک اجاره دولت

  • 3260 بازدید
  • دوشنبه, 04 اسفند 1399 21:55

صکوک اجاره وزارت امور اقتصادی و دارایی که با حجم 40 هزار میلیارد ریال در بهمن ماه 1395 برای آموزش و پرورش با نمادهای اجاد21 الی 27 و اجاد3 منتشر شده بود، سررسید شد و دارایی مبنای انتشار آن که عرصه ملک مجتمع فرهنگی اردویی شهید باهنر بود پس از پرداخت آخرین اجاره بها و اصل اوراق، به وزارت آموزش و پرورش منتقل گردید.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، غلامرضا ابوترابی با اعلام خبر فوق افزود: در صکوک اجاره تأمین نقدینگی، بانی دارایی خود را (که در حال حاضر از آن استفاده می کند) به شخص دیگری (ناشر) می فروشد و مجدد آن را اجاره می کند. به بیان ساده بانی توانسته است با فروش موقت دارایی خود مبلغی را جهت رفع نیازهای نقدینگی خود کسب کند و در پایان عمر اوراق پس از پرداخت آخرین اجاره بها و اصل اوراق، این دارایی به تملک بانی باز خواهد گشت.

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه اظهار داشت: صکوک به عنوان یک ابزار تامین مالی اسلامی مدت هاست که در عرصه جهانی در کنار اوراق قرضه توسط کشورهای مسلمان و غیر مسلمان مورد استفاده قرار می گیرد. بر اساس آمار موسسه IIFM، از سال 2001 میلادی تا 2020 حجم صکوک منتشره توسط شرکت های دولتی و خصوصی در جهان به ترتیب بالغ بر 750 و 320 میلیارد دلار می باشد.

وی خاطرنشان کرد: در بازار سرمایه ایران نیز پس از تصویب قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در سال 1388 تاکنون 98 مورد انواع صکوک به ارزش بیش از 742 هزار میلیارد ریال در بازار سرمایه منتشر شده است که 45 مورد آن مجموعاً به ارزش بالغ بر 126 هزار میلیارد ریال سررسید شده و مبالغ اقساط و اصل این اوراق در مواعد مقرر پرداخت گردیده است.

ابوترابی ادامه داد: دولت تاکنون مجموعاً 14 مرتبه از طریق انتشار انواع صکوک (اجاره، مرابحه و منفعت) در بازار سرمایه به ارزش بالغ بر 396 هزار میلیارد ریال اقدام به تامین مالی نموده که تا به امروز 4 مورد آن به ارزش 65 هزار میلیارد ریال سررسید شده و مابقی در حال معامله می باشند.

وی در خصوص صکوک اجاره آموزش و پرورش توضیح داد: در راستای اجرای مصوبه شماره 99738/ت53664 هـ مورخ 12 آبان 1395 هیأت وزیران در خصوص تأمین منابع مالی لازم جهت پرداخت بدهی‌های برخی دستگاه‌های اجرایی و مطابق ردیف 2 جدول شماره 3 تبصره 36 قانون اصلاح قانون بودجه سال 1395 کل کشور، وزارت آموزش و پرورش صرفاً به عنوان ذی‌نفع و بهره‌بردار مکلف شد برابر ضوابط مندرج در آیین‌نامه نسبت به معرفی دارایی مبنای انتشار و ارائه مدارک و مستندات مورد نیاز اقدام نماید که در این زمینه حسب تکلیف محوله، مسؤولین وقت آموزش و پرورش نیز اقدام به معرفی ملک اردوگاه شهید باهنر واقع در منظریه تهران نموده و پس از ارجاع موضوع به کارشناس رسمی دادگستری، قیمت عرصه اردوگاه (بدون لحاظ اعیانات و ساختمان ها و تأسیسات) مورد ارزیابی قرار گرفت و نتیجه به کارگروه اجرایی اعلام شد؛ البته روش تعیین ارزش دارایی‌های مبنای انتشار اوراق و همچنین سایر معیارهای مربوطه با موافقت کارگروه اجرایی انتشار صکوک اجاره (متشکل از نمایندگان وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، بانک مرکزی، دستگاه بهره بردار و ...) تعیین گردیده بود. با انتشار اوراق در سال 95 مالکیت دارایی مذکور بر اساس قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید و طبق مفاد قرارداد فروش و اجاره به شرط تملیک به شرکت واسط مالی شهریور سوم (ناشر اوراق) منتقل شد و آموزش و پرورش به عنوان مستاجر از این ملک استفاده می کرد.

ابوترابی تصریح کرد: تمامی اقساط صکوک اجاره آموزش و پرورش و مبلغ اصل اوراق با هماهنگی های صورت گرفته بین وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت آموزش و پرورش و سازمان برنامه و بودجه کشور در مواعد مقرر پرداخت گردیده و امروز پس از طی تشریفات قانونی مالکیت اردوگاه شهید باهنر با همکاری معاونت حقوقی وزارت آموزش و پرورش و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سایر مراجع ذی صلاح به وزارت آموزش و پرورش انتقال یافت.


بالا