بزرگترین عرضه صکوک برای تامین مالی صنایع پتروشیمی خلیج فارس

  • 2674 بازدید
  • چهارشنبه, 23 تیر 1400 18:02

با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، صکوک اجاره سهام شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس به مبلغ 60 هزار میلیارد ریال از طریق بورس اوراق بهادار تهران طی هفته آتی عرضه عمومی خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، غلامرضا ابوترابی با اعلام این خبر افزود: طی این تامین مالی که از لحاظ حجم بزرگترین عرضه صکوک در بازار سرمایه تاکنون می‌باشد بخشی از سهام شرکت پتروشیمی تندگویان به عنوان دارایی مبنای انتشار اوراق توسط نهاد واسط از شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس خریداری شده و سپس بصورت اجاره به شرط تملیک به آن شرکت واگذار می‌گردد.

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه توضیح داد: این اوراق 4 ساله و با نرخ اجاره‌بهای 18 درصد می‌باشد و اجاره‌بهای آن هر سه ماه یک بار توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب دارندگان اوراق واریز می‌گردد. ناشر این اوراق شرکت واسط مالی تیر سوم(با مسئولیت محدود) بوده و عرضه آن به روش ثبت سفارش از طریق شرکت بورس اوراق بهادار تهران صورت خواهد گرفت.

وی در خصوص نحوه ضمانت پرداخت اجاره‌بها و اصل اوراق در سررسید اظهار داشت: این اوراق فاقد رکن ضامن بوده و از ساز و کار رتبه بندی اعتباری در آن استفاده شده است. بر اساس آخرین رتبه بندی انجام شده توسط شرکت رتبه‌بندی اعتباری پایا، رتبه اعتباری بلندمدت و کوتاه‌مدت شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس به ترتیب -A و A1 بوده و رتبه اعتباری اوراق اجاره این شرکت –A می‌باشد.

ابوترابی در خصوص ارکان انتشار اوراق توضیح داد: با توجه به حجم بالای این اوراق بازارگردانی و تعهد پذیره‌نویسی آن بر عهده سندیکایی متشکل از 6 شرکت تامین سرمایه شامل تامین سرمایه سپهر به حجم 20 هزار میلیارد ریال، تامین سرمایه‌های نوین، بانک ملت و کاردان هر یک به حجم 9 هزار میلیارد ریال و تامین سرمایه‌های تمدن و امین هر یک به حجم 6,500 میلیارد ریال می‌باشد. عامل فروش این اوراق شرکت کارگزاری خبرگان سهام و عامل پرداخت، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه است.

به گفته ابوترابی، پس از انتشار موفق 30 هزار میلیارد ریال اوراق اجاره سهام برای شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس طی دو مرحله در سال‌های 97 و 99، این سومین تامین مالی این شرکت از طریق انتشار صکوک در بازار سرمایه می‌باشد که در مقایسه با سایر صکوک منتشره در بازار سرمایه تاکنون، بالاترین حجم انتشار این نوع اوراق طی یک مرحله را به خود اختصاص داده است.


بالا