صکوک، بهترین گزینه برای هدایت اعتبار به سمت تولید

  • 359 بازدید
  • شنبه, 03 تیر 1402 13:25

همایش «تامین مالی طرح‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری استان یزد از بازار سرمایه» در اولین روز تابستان 1402 در شهر یزد با حضور رئیس سازمان بورس، مدیران عامل بورس، فرابورس، مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه و سایر مدیران بازار سرمایه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه (مُدام)، محمد حسین صدرائی در این همایش ابتدا با مقایسه تامین مالی از طریق شبکه بانکی و بازار سرمایه گفت: میزان تزریق منابع توسط بانک مرکزی در بازار بین بانکی در نیمه خرداد ماه سال جاری حدود 150 همت بوده که نشان دهنده نیازمندی نظام بانکی به منابع مالی و تنگنای اعتباری آن است؛ و این سیستم قطعاً در تامین مالی تولید نمی‌تواند مانند گذشته که با مازاد منابع مالی مواجه بود نقش آفرینی کند.

وی افزود: بازار بدهی با سابقه 11 ساله خود در حوزه تامین مالی از طریق صکوک، پاسخگوی نیازهای مالی بخش شرکتی به میزان 180 همت بوده است.

مدیرعامل شرکت مُدام تشریح کرد: با توجه به رویکردهای سازمان بورس و اوراق بهادار، در سال 1401 بیش از 67 همت تامین مالی شرکتی صورت پذیرفت که این نوع تامین مالی در قیاس با نظام بانکی بهترین گزینه برای هدایت اعتبار به سمت تولید است؛ زیراکه در بازار سرمایه، حسابرسین معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار نسبت به هزینه‌کرد وجوه حاصل از انتشار اوراق حساس هستند و در گزارش‌های حسابرسی، ماخذ هزینه را پیگیری می‌نمایند.

وی اضافه کرد: علی رغم رشد فزاینده بازار بدهی در سال گذشته، سهم استان یزد از این بازار در ده سال اخیر کمتر از یک هزارم بوده‌است. تاکنون تنها دو شرکت از استان یزد مجموعاً به حجم 180 میلیارد تومان اقدام به انتشار صکوک نموده‌اند.

صدرائی توضیح داد: در دوره جدید با توجه به دغدغه سازمان بورس و اوراق بهادار و همچنین شرکت مُدام تلاش بر تسهیل تامین مالی از طریق انتشار اوراق بدهی شد؛ نظیر ایجاد وب‌سایتی تحت عنوان صکوک پلاس به آدرس sukukplus.ir که فرایند تامین مالی از طریق تمامی انواع صکوک و فرم‌ها و قراردادهای مربوطه در آن قابل دسترس عموم می‌باشد و بانی‌ها با مراجعه به این سایت مشاهده خواهند کرد که مسیر تامین مالی از این طریق آنقدرها هم پیچیده نمی‌باشد.

وی ادامه داد: در عین حال، در این وب‌سایت به دیگر گزینه‌های تامین مالی مانند پذیرش در بورس و فرابورس، تامین مالی جمعی، انتشار اوراق سلف انرژی و کالایی نیز پرداخته شده است که بانی‌ها می‌توانند در کنار صکوک با این روش‌های تامین مالی نیز آشنا شوند.

به گفته صدرائی: شرکت مدام به عنوان رکن اصلی انتشار صکوک، پذیرای درخواست‌های تامین مالی از سوی بانیان به خصوص بانیان محترم از استان یزد است و نهایت همکاری را در این حوزه خواهد داشت.


بالا