استقبال چشمگیر از صکوک

  • 2289 بازدید
  • چهارشنبه, 23 تیر 1395 11:47

حاصل تلاش کمیته فقهی سازمان بورس افزایش ارزش بازار صکوک در سال گذشته از 7200 میلیارد تومان به 520 هزار میلیارد تومان در سال جاری است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، دکتر محمد فطانت- رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست فقهی سرمایه گذاری از منظر اسلام در حاشیه نهمین نمایشگاه بورس ،بانک و بیمه با اشاره به اینکه در سال گذشته حاصل تلاش کمیته فقهی در صحنه عمل افزایش ارزش بازار صکوک اسلامی از 7200 میلیارد تومان به 520 هزار میلیارد تومان ظرف یک سال بود،افزود:این در حالی بود که اقبال عمومی به این اوراق به حدی است که تقاضای بالایی برای این اوراق در بازار وجود دارد.

سخنگوی سازمان بورس با اشاره به اینکه اقبال به این اوراق مختص سرمایه گذاران داخلی نیست، افزود:در سایر بازارهای دنیا سرمایه گذارن علاقمند هستند که صکوک اسلامی را به سبد خود اضافه کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر کارگزاران اعلام کرده اند که بخشی از این اوراق توسط سرمایه گذاران خارجی خریداری شده است.

دکتر فطانت با اشاره به تلاش بازارهای بین المللی برای معامله اوراق صکوک اسلامی کشور ما افزود: در حال حاضر در تلاش هستیم تا این اوراق در سایر کشورها عرضه شود و سازمان بورس در تلاش است تا با رفع موانع قانونی انتشار صکوک در بازارهای بین المللی توسعه یابد.

رییس سازمان بورس ادامه داد: در گذشته مهترین دغدغه من این موضوع بود که مباحث اقتصاد اسلامی تبدیل به یک محصول مالی قابل عرضه در دنیا شود.

به گفته وی شاید کافی نباشد که فقط تحقیق در حوزه شریعت انجام شود بلکه باید ابزارهای مالی مبتنی بر شریعت برای عرضه در بازارهای مالی نیز طراحی گردد.

وی به مزیت های اوراق مالی اسلامی اشاره کرد و گفت: آنچه امروز در بازار منتشر شده ست مبتنی بر معاملاتی شفاف است. همچنین شفافیت بر اساس گزارش های سه ماهه که سرمایه ها چگونه صرف شده است و وجود ارکان مختلف که نقش ضامن را بر عهده دارند بر ماهیت و عمق این اوراق افزوده است و به سرمایه گذار این اطمینان را می دهد که صاحب محصولی هستند که از مزیت هایی در خصوص پوشش ریسک برخوردار است و حاصل آن اقبال داخلی و خارجی به این محصول است.

دکتر فطانت با اشاره به اینکه هدف ما در بازار سرمایه این است که این کمیته را جهانی و محصولات را در بازارهای بین المللی عرضه کنیم.

سخنگوی سازمان بورس در ادامه تصریح کرد: اقتدار کشورها به این است که چگونه می توانند تجهیز منابع کرده و پول های خرد را در بخش های واقعی اقتصاد سرمایه گذاری کنند.

وی با اشاره به چشم انداز بودجه 95 و برنامه ششم توسعه گفت: دربودجه و برنامه توسعه تبصره ها ، ماده ها و عناوینی گذاشته شده است که چشم انداز بازار صکوک ظرف دو ، سه سال آینده بسیار بیشتر از امروز خواهد بود.

در پایان این مراسم لوح های تقدیری توسط رییس سازمان بورس به اعضای کمیته فقهی هدیه شد.


بالا