رونق صکوک در بریتانیا

  • 1655 بازدید
  • شنبه, 15 مهر 1396 07:23

احتمال می رود با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، گرایش به استفاده از ابزارهای تامین مالی اسلامی(صکوک) در این کشور افزایش یابد.

به گزارش sukuk.ir و به نقل از رویترز، بریتانیا قصد دارد تا دومین صکوک خود را در سال 2019 به ارزش 1 میلیارد پوند منتشر کند و در پی خروجش از اتحادیه اروپا، صنعت مالی اسلامی را در این کشور توسعه دهد.

لازم به ذکر است که بریتانیا، اولین کشور غربی بود که از ابزارهای تامین مالی اسلامی استفاده کرد. این کشور در سال 2014 اقدام به انتشار صکوک 5 ساله به ارزش 200 میلیون پوند نمود که با استقبال سرمایه‌گذاران 10 برابر ارزش اوراق عرضه شده، پذیره نویسی شد.

سخنگوی خزانه داری انگلستان اعلام کرده است که دولت انگلیس پس از سررسید شدن اوراق فوق در سال 2019، برای دومین بار اقدام به تامین مالی از طریق انتشار صکوک به ارزش 1 میلیارد پوند خواهد کرد.

وی همچنین اظهار داشت: "انگلستان مرکزی پیشرو در حوزه مالی اسلامی در غرب است و دولت انگلیس مصمم به توسعه این بخش می باشد."

به گفته کارشناسان حوزه فاینانس اسلامی در انگلیس، خارج شدن بریتانیا از اتحادیه اروپا، انگیزه های دولت را نسبت به فاینانس اسلامی و برقراری روابط اقتصادی با کشورهای خارج از اتحادیه اروپا از جمله کشورهای آسیای جنوبی و حوزه خلیج فارس افزایش داده است.

در حال حاضر بیش از 20 موسسه مشغول به ارائه ی خدمات و محصولات مالی اسلامی در بریتانیا می‌باشند.

هم اکنون، در بازار بورس اوراق بهادار لندن که مرکز اصلی معاملات صکوک به شمار می‌ آید، 65 صکوک به ارزش کل 48 میلیارد دلار در حال معامله می باشد.

خاطر نشان می شود که لوکزامبورگ نیز در سال 2014 صکوک دولتی به ارزش 200 میلیون یورو منتشر نمود که در نوع خود اولین صکوک دولتی با رتبه اعتباری AAA به شمار می آید.

برخی از مدیران ارشد حوزه فاینانس اسلامی در انگلستان بر این باور می باشند که اقتصاد این کشور نیازمند ابزار مالی اسلامی جدیدی است که نگاهی به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های متوسط داشته باشد، حوزه ای که تا کنون فاینانس اسلامی به آن ورود نکرده است.

فرصت های خلق شده در صنعت بیمه توسط فاینانس اسلامی

در سال جاری شرکت بیمه چند ملیتی AIG با همکاری شرکت لندنی کوبالت، ساز و کاری منطبق با شریعت جهت پوشش ریسک های مربوط به حوزه ادغام و تملیک در خاور میانه راه اندازی کرد. بر خلاف شیوه های سنتی بیمه که بر پایه پیش بینی و انتقال کل ریسک صورت می‌گیرند، در بیمه اسلامی همکاری متقابل ملاک می‌باشد یعنی؛ طرفین معامله در این ساز و کار مبالغی را در یک صندوق واریز می کنند تا در صورت وقوع زیان، غرامت طرف زیان دیده از محل وجوه ذخیره شده در این صندوق، پرداخت شود. بازار بیمه لندن (Lloyd's) نیز بر این باور است که انگلستان می بایست از فرصت های خلق شده در حوزه بیمه و بیمه اتکایی اسلامی نهایت بهره را ببرد.


بالا