تامین مالی دویست میلیارد ریالی آدوراطب با انتشار صکوک مرابحه

  • 1481 بازدید
  • یکشنبه, 05 آذر 1396 09:34

مدیر عامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه خبر داد: موافقت اصولی تامین مالی شرکت آدوراطب(سهامی خاص) به مبلغ دویست میلیارد ریال از طریق انتشار صکوک مرابحه در بازار سرمایه صادر شد.

به گزارش شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، غلامرضا ابوترابی اعلام کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار، موافقت اصولی انتشار صکوک مرابحه شرکت آدوراطب(سهامی خاص) را به ارزش دویست میلیارد ریال جهت خرید مواد و کالای مورد نیاز این شرکت صادر نمود.

وی اظهار داشت: این اوراق 2 ساله، با نرخ سود 18 درصد و به صورت با نام از طریق شرکت فرابورس ایران عرضه خواهد شد و ناشر این اوراق شرکت واسط مالی اسفند سوم(با مسئولیت محدود) می‌باشد.

ابوترابی در خصوص دیگر ارکان انتشار این اوراق افزود: ضامن صکوک مرابحه آدوراطب، بانک خاورمیانه است. صندوق های سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردان صبانیک و سرمایه گذاری توسعه نیکی(با درآمد ثابت) و گروه مالی گسترش سرمایه کیان نیز مسئولیت بازار گردانی و تعهد پذیره نویسی این اوراق را بر عهده دارند و عامل پرداخت همانند دیگر انتشارهای صکوک، شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه است.

وی ادامه داد: در این اوراق، شرکت واسط مالی اسفند سوم(ناشر) به وکالت از طرف خریداران اوراق، با منابع حاصل از انتشار صکوک مرابحه، مواد و کالای مورد نياز شرکت آدوراطب(بانی) را نقداً از طریق شرکت کوبل دارو(حق العمل کار) از فروشندگان خریداری خواهد نمود و سپس این مواد و کالا را به صورت بيع مرابحه ی نسيه به بانی خواهد فروخت و بانی متعهد می شود که در سررسيدهای سه ماهه، قيمت نسيه کالا را از طريق شرکت ناشر و شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به دارندگان اوراق پرداخت نماید.

وی با اشاره به متنوع بودن ابزارهای تامین مالی در بازار سرمایه اظهار داشت: تا کنون شرکت های مختلفی در حوزه های حمل و نقل، بانک، لیزینگ، برق، نفت و پتروشیمی، معدن، مخابرات، کشاورزی، خدمات دریایی، صنایع تولیدی، خودروسازی و غیره از طریق انتشار انواع صکوک در بازار سرمایه تامین مالی شده اند و شرکت آدوراطب که توسط بزرگترین سهامدار شرکت داروسازی دکتر عبیدی یعنی شرکت کوبل دارو بنیانگذاری شده است اولین شرکتی است که در حوزه صنعت پخش دارو و محصولات آرایشی و بهداشتی اقدام به تامین مالی از طریق انتشار صکوک در بازار سرمایه نموده است.


بالا