صکوک 2 هزار میلیارد تومانی دولت برای طرح تحول سلامت

  • 2524 بازدید
  • سه شنبه, 21 آذر 1396 09:57

وزارت امور اقتصادی و دارایی جهت تامین نقدینگی مورد نیاز برای طرح تحول سلامت (خرید تجهیزات پزشکی) صکوک مرابحه به ارزش 2 هزار میلیارد تومان در بازار سرمایه منتشر می کند.

به گزارش شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، غلامرضا ابوترابی با اعلام خبر فوق افزود: بنا به درخواست مرکز مدیریت بدهی ها و دارایی های مالی عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص تامین مالی دولت از طریق انتشار اوراق مرابحه جهت خرید تجهیزات پزشکی مورد نیاز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شرکت واسط مالی فروردین چهارم(با مسئولیت محدود) به عنوان ناشر این اوراق تخصیص داده شد.

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه گفت: بر اساس ماده 27 قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، این اوراق معاف از ثبت نزد سازمان بورس و اوراق بهادار می باشد.

وی در خصوص صکوک مرابحه سلامت توضیح داد: کالای مورد نیاز بانی در این اوراق، تجهیزات پزشکی می‌باشد که توسط ناشر(شرکت واسط مالی فروردین چهارم) از فروشنده دارایی یعنی شرکت تولیدی و صنعتی آوا پزشک (سهامی خاص) خریداری می‌شود و به صورت اقساطی به بانی(وزارت امور اقتصادی و دارایی) فروخته می شود.

ابوترابی ادامه داد: سود سالیانه این اوراق 17 درصد است که هر شش ماه یک بار توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به عنوان عامل پرداخت به حساب دارندگان این اوراق واریز می گردد و سازمان برنامه و بودجه کل کشور بازپرداخت اصل و سود این اوراق را ضمانت نموده است. شایان ذکر است که این اوراق، 4 ساله و فاقد بازارگردان و متعهد پذیره نویس می‌باشند.

وی اظهار داشت: صکوک مرابحه سلامت از روز چهار شنبه مورخ 96/09/22 لغایت روز یکشنبه 96/09/26 با نماد "سلامت6" در بازار ابزارهای نوین مالی شرکت فرابورس ایران منتشر خواهد شد.


بالا