نشست عرضه اوراق اجاره گل گهر

  • 1320 بازدید
  • چهارشنبه, 11 بهمن 1396 15:00

غلامرضا ابوترابی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه گفت: از زمان تصویب قانون توسعه ابزار های مالی تاکنون 48 اوراق صکوک منتشر شده است، که بالغ بر ۱۶۰ هزار میلیارد ریال ارزش دارد که بخشی از اوراق منتشر شده تاکنون سررسید شده و بخشی هنوز فعال است.

وی افزود: موضوع مهم در خصوص انتشار صکوک، نرخ این اوراق است که در این زمینه شرکت های تامین سرمایه باید کمک کنند این نرخ ها کاهش یابد. نرخ های بازار سرمایه هم اکنون 16 تا 17 درصد است اما سایر ارکان نرخ هایی در قالب کارمزد دریافت می کنند که باعث افزایش نرخ موثر این اوراق تا 20 درصد می شود.

این مقام مسوول تصریح کرد: باید با کاهش نرخ موثر تأمین مالی بازار سرمایه به بخش تولید، خدمات و اقتصاد کشور کمک شود چون بازار سرمایه این استعداد را برای تأمین مالی دارد البته بحث بازدهی صنایع از سوی دیگر گریبان اقتصاد کشور را گرفته است به گونه ای که از یک سو نرخ مؤثر تـأمین مالی از نرخ بازده صنعت بیشتر است بنابراین صنایع باید همیشه مدیریت هزینه داشته باشند که نرخ موثر تأمین مالی از نرخ بازده بالاتر نرود.

روح الله حسینی مقدم در نشست عرضه اوراق اجاره گل گهر به اهمیت ابزارهای مالی اسلامی در جهت استفاده شرکت ها از دارایی های خود برای تأمین مالی اشاره کرد و گفت: شرکت ها به کمک اوراق می توانند از اعتبار و شهرت خود که ناشی از حضور در بازار سرمایه است برای استقراض عمومی استفاده کنند.

وی در ادامه افزود: اوراق صکوک اجاره موضوع جدیدی نیست اما طی جلساتی که با اصناف مختلف داشتیم بخش قابل توجهی از شرکت های بورسی همچنان با ابزارهای تامین مالی در بازار سرمایه آشنا نیستند که دلیل آن جذاب نبودن نرخ ها در گذشته بود، در این خصوص باید فرهنگسازی انجام شود تا هر شرکت از یک مدل تامین مالی استفاده کند.

حسینی مقدم در خصوص اوراق صکوک اجاره گل گهر گفت: این اوراق سی و دومین اوراق منتشر شده در بورس تهران است.با انتشار اوراق صکوک گل گهر، ارزش بازار بدهی در شرکت بورس به بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

این مقام مسوول خاطر نشان کرد: این آمار برای ما خوبی است اما رضایت بخش نیست چون هنوز شرکت ها ترجیح می دهند به سایر حوزه ها برای تأمین مالی مراجعه کنند.

علی تیموری شندی مدیر عامل شرکت تأمین سرمایه لوتوس پارسیان هم که در این نشست حاضر شده بود، بیان داشت: طی 10 سال گذشته صنعت تأمین سرمایه رشد خوبی کرده است به طوری که کل نقدینگی تحت مدیریت شرکت های تأمین سرمایه 10 درصد نقدینگی کل اقتصاد است.

وی در ادامه افزود: با توجه به مصوبه اخیر بانک مرکزی برای الزام خروج بانک ها از شرکت های تأمین سرمایه، اقدام خوبی در جهت تفکیک فعالیت های بازار سرمایه و بازار پول بود و سیاست گذاری تأمین مالی توسط بازار سرمایه انجام می گیرد.

تیموری خاطرنشان کرد: بازار سرمایه در زنجیره تأمین مالی حجم قابل توجهی از تأمین مالی بلند مدت شرکت های بزرگ را عملیاتی می کند .

وی درباره کاهش نرخ تأمین مالی نیز گفت: نرخ ها در اقتصاد روند سینوسی دارد و حداقل طی چند سال اخیر نرخ تأمین مالی از 30 درصد به 20 درصد کاهش پیدا کرده است اما عملاً بازار سرمایه تعیین کننده و نرخ گذار نیست بلکه متأثر از پیرامون است.

حبیبی مدیر عامل شرکت تأمین سرمایه امید در بخش پایانی این نشست به اهمیت موسسات رتبه بندی در کاهش نرخ تامین مالی اشاره کرد و گفت: با راه اندازی موسسات رتبه بندی تامین مالی در کمترین زمان صورت می گیرد.


بالا