پذیره نویسی صکوک مرابحه 7 هزار میلیارد ریالی ایران خودرو

  • 1635 بازدید
  • دوشنبه, 30 بهمن 1396 14:51

مجوز تأمین مالی شرکت ایران خودرو (سهامی عام)، از طریق انتشار صکوک مرابحه به مبلغ 7 هزار میلیارد ریال صادر شد.

غلامرضا ابوترابی، مدیر عامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه با اعلام خبر فوق افزود: با صدور مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، صکوک مرابحه شرکت ایران خودرو (سهامی عام) از طریق شرکت بورس اوراق بهادار تهران پذیره نویسی خواهد شد.

وی توضیح داد: این اوراق 4 ساله، با نام و با نرخ سود 18 درصد می باشد که اقساط مربوطه هر سه ماه یک بار توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به عنوان عامل پرداخت به حساب دارندگان اوراق واریز می گردد. ناشر این اوراق شرکت واسط مالی آذر سوم(با مسئولیت محدود) بوده و عرضه آن از طریق شرکت بورس اوراق بهادار تهران به مدت پنج روز کاری صورت خواهد گرفت.

ابوترابی در خصوص دیگر ارکان انتشار این اوراق اظهار داشت: ضامن این اوراق، بانک ملت(سهامی عام) است. مسئولیت پذیره نویسی و بازارگردانی این اوراق بر عهده سندیکایی متشکل از شرکت‌های تامین سرمایه بانک ملت(سهامی خاص)، تامین سرمایه لوتوس پارسیان(سهامی خاص) و تامین سرمایه امید(سهامی خاص) می باشد. پذیره نویسی و بازارگردانی 3500 میلیارد ریال از این اوراق بر عهده شرکت تامین سرمایه بانک ملت، 2500 میلیارد ریال بر عهده شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان و هزار میلیارد ریال مابقی بر عهده تامین سرمایه امید می باشد.

وی تصریح کرد: در این اوراق، شرکت واسط مالی آذر سوم(ناشر) به وکالت از طرف خریداران اوراق، با منابع حاصل از انتشار صکوک مرابحه، قطعات و مجموعه های مورد نیاز شرکت ایران خودرو برای تولید خودرو را نقداً از طریق شرکت طراحی، مهندسی و تأمین قطعات ایران خودرو(حق العمل کار) از فروشندگان خریداری خواهد نمود و سپس این قطعات و مجموعه ها را به صورت اقساطی به بانی خواهد فروخت و بانی متعهد می شود که در سررسيدهای سه ماهه، اقساط اوراق را از طريق شرکت ناشر و شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به دارندگان اوراق پرداخت نماید.

ابوترابی خاطر نشان کرد: صکوک 7 هزار میلیارد ریالی ایران خودرو بزرگ ترین انتشار صکوک غیر دولتی در بازار سرمایه خواهد بود. پیش از این، رکورد بزرگ ترین انتشار صکوک غیر دولتی متعلق به شرکت ایرانی تولید اتومبیل (سایپا) بود که در آبان ماه سال گذشته 5 هزار میلیارد ریال از طریق انتشار صکوک مرابحه در بازار سرمایه تامین مالی شد.


بالا