8 سال تامین مالی بخش خصوصی از بازار سرمایه بررسی شد

  • 1382 بازدید
  • سه شنبه, 04 ارديبهشت 1397 09:12

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه به نقل از دنیای اقتصاد:ایجاد ساز و کارهای مناسب جهت تامین مالی بنگاه‌ها یکی از مهمترین و اساسی‌ترین کارکردهای بازار سرمایه است. در سال‌های اخیر که تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی کشور با جدیت بیشتری دنبال می‌شود، نقش بازار سرمایه بیش از پیش اهمیت یافته است. به‌طوری‌که طی 8 سال اخیر شاهد رشد 455 برابری تامین مالی شرکتی از طریق انتشار انواع اوراق صکوک در بازار سرمایه بودیم. به این ترتیب تا کنون حدود 25هزار میلیارد تومان منابع مالی مورد نیاز شرکت‌ها، سازمان‌ها و دولت از طریق انتشار صکوک در بازار سرمایه تامین مالی شده است. این در حالی است که پیش‌بینی‌ می‌شود با توجه به فهرست تامین ‌مالی جدید بنگاه‌ها، این رقم در سال جاری با رشد چشمگیری همراه باشد.

دغدغه امروز بنگاه‌های اقتصادی تامین مالی برای پروژه‌های در دست اجرای آنها است. نبود منابع مالی کافی سرمایه‌گذاری‌های آنها را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. در این میان مسیرهای متعددی برای تامین مالی بنگاه‌ها در کشور تعریف می‌شود اما آنچه از اهمیت بالایی برخوردار است ، انتخاب روشی ساده، سریع و با کمترین هزینه برای تحقق این امر است. در این راستا بازار سرمایه نقش مهمی در تجمیع اهداف مزبور دارد. به‌طوری‌که این بازار نه تنها نظام تامین مالی شرکت¬‌ها را بهبود بخشیده ، بلکه امکانات جدیدی در حوزه تامین مالی در اختیار بنگاه¬ ها قرار داده است.

به این ترتیب در حالی سال 89 تنها شاهد انتشار 29 میلیارد تومان انواع اوراق صکوک برای تامین مالی بنگاه‌ها از بازار سرمایه بودیم که این روند طی 8 سال اخیر با روندی صعودی همراه بود. به‌طوری‌که در سال 96 به بیش از 13 هزار میلیارد تومان رسیده است. این در حالی است موافقت اصولی انتشار اوراق برای 12 بنگاه در اواخر سال 96 صادر شده که از این ماه شاهد آغاز انتشار اوراق مزبور در بازار سرمایه خواهیم بود. ارزش انتشار این 12 اوراق بالغ بر 3 هزار میلیارد تومان است.

غلامرضا ابوترابی مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه:

شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، به عنوان متولی انتشار صکوک در بازار سرمایه، همواره به دنبال تسهیل، تسریع و توسعه در انتشار صکوک بوده و تاکنون حدود 25 هزار میلیارد تومان منابع مالی مورد نیاز شرکت‌ها، سازمان‌ها و دولت را از طریق انتشار انواع صکوک (اجاره، مرابحه، استصناع و منفعت) در بازار سرمایه تامین مالی کرده است.

در این راستا با تامین مالی 12 بنگاه از طریق انتشار صکوک در اواخر سال گذشته موافقت شد و هم اکنون در حال طی اقدامات لازم جهت کسب مجوز انتشار می باشند.

در این میان انتشار 92 میلیارد تومان اوراق شرکت مهندسی و ساختمانی صبا نفت در اولویت قرار دارد. به‌طوری‌که کارهای آن نهایی شده و به احتمال زیاد اولین انتشار اوراق در سال 97 به این شرکت اختصاص داده شود.

سال گذشته نخستین دوره از انتشار صکوک منفعت را در بازار تجربه کردیم. این اوراق برای تامین مالی دولت طی دو مرحله و در مجموع با حجم 5 هزار میلیارد تومان صورت گرفت.

وی ادامه داد: همچنین اولین انتشار صکوک اجاره مبتنی بر سهام که برای تامین مالی شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی نیز در سال گذشته انجام شد. انتشار این اوراق نیز طی دو مرحله و در مجموع با حجم 3 هزار میلیارد تومان دنبال شد.

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی در ادامه افزود: همچنین در سال گذشته بیش از 2هزار و 600میلیارد تومان اقساط انواع صکوک توسط شرکت های واسط مالی از بانی ها دریافت و توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب دارندگان اوراق واریز شد. همچنین، 7 مورد صکوک در مجموع به ارزش 900 میلیارد تومان در سال گذشته سررسید و مبلغ اقساط و اصل این اوراق در مواعد مقرر پرداخت شد.

ابوترابی در ادامه افزود: از ابتدای ورود ابزارهای مالی اسلامی(صکوک) به بازار سرمایه ایران تاکنون 53 مورد انواع صکوک به ارزش 24.7هزار میلیارد تومان منتشر شده است. از این تعداد 19 مورد به ارزش 7/1 هزار میلیارد تومان سررسید شده و مابقی اوراق در حال معامله است.

لیست انتشار سال 97

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی در ادامه به برنامه‌های سال جاری اشاره کرد و گفت: بازار سرمایه در راستای حمایت از کالای ایرانی و تولید ملی ابزارهای متنوع تامین مالی را در اختیار صنایع گوناگون قرار داده است که صکوک نمونه ای از آن‌ها است. در سال جاری تاکنون 12 مورد انواع صکوک به ارزش بیش از 3هزار میلیارد تومان در دست انتشار است.

ابوترابی در ادامه افزود:منابع حاصل از انتشار این اوراق در حوزه هایی از قبیل داروسازی، خودروسازی، هواپیمایی، نفت، فولاد، ارتباطات، ناوگان ریلی و غیره به کار گرفته خواهد شد.

وی در ادامه توضیح داد: در این راستا موافقت اصولی تامین مالی شرکت سایپا به مبلغ 390میلیارد تومان از طریق انتشار صکوک اجاره در بازار سرمایه صادر شده است. سایپا این رقم را جهت تأمین سرمایه در گردش مورد نیاز خود صادر کرده است.

ابوترابی ادامه داد: دارایی‌های مبنای انتشار این اوراق عبارتند از خط تولید پراید، خط پرس، تجهیزات سالن های تولیدی و تجهیزات خط رنگ که توسط نهاد واسط از شرکت سایپا خریداری شده و سپس بصورت اجاره به شرط تملیک به وی واگذار می‌شوند.

وی در ادامه توضیح داد: این اوراق 4 ساله و با نرخ سود 16 درصد بوده که این اجاره بها هر سه ماه یک بار توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب دارندگان اوراق واریز می‌شود.

به گفته ابوترابی، ناشر این اوراق شرکت واسط مالی اسفند یکم بوده و عرضه آن از طریق شرکت بورس تهران صورت خواهد گرفت. ضامن این اوراق، بانک ملت و شرکت تامین سرمایه بانک ملت نیز مسئولیت بازارگردانی و تعهد پذیره نویسی این اوراق را بر عهده دارد.

صکوک هواپیمایی بر آسمان بورس

ابوترابی در ادامه به انتشار 500 میلیارد تومان صکوک هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در سال جاری اشاره کرد و گفت: بنا به درخواست شرکت تامین سرمایه بانک مسکن درخصوص تامین مالی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران از طریق انتشار اوراق اجاره به مبلغ 500 میلیارد تومان جهت خرید ١٢ فروند هواپیمای جدید از شرکت ایرباس، شرکت واسط مالی اردیبهشت به عنوان ناشر این اوراق تخصیص داده شد.

وی در ادامه با اظهار این مطلب که بر اساس ماده 27 قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، این اوراق معاف از ثبت نزد سازمان بورس و اوراق بهادار است، گفت: دارایی‌های مبنای انتشار این اوراق شامل 9 فروند هواپیمای ایرباس است که به نهاد واسط منتقل و مجدد اجاره به شرط تملیک خواهند شد.

به گفته ابوترابی، این اوراق 5 ساله، با نرخ 16 درصد و مواعد پرداخت هر سه ماه یک بار از طریق شرکت بورس اوراق بهادار تهران عرضه خواهند شد. شرکت تامین سرمایه بانک مسکن مسئولیت بازارگردانی و تعهد پذیره نویسی این اوراق را بر عهده دارد. بانک‌های مسکن، پارسیان و صنعت و معدن به ترتیب 40 درصد، 30 درصد و 30 درصد بازپرداخت اصل و سود این اوراق را ضمانت کرده‌اند.

رکوردشکنی تامین مالی شکسته می‌شود

ابوترابی در ادامه به بزرگترین تامین مالی در سال جاری اشاره کرد و با اظهار این مطلب که رکورد تامین مالی بنگاهی با ورود این اوراق شکسته خواهد شد، گفت: یکی از بزرگترین تامین مالی‌های شرکتی را در ماه جاری شاهد خواهیم بود. این امر با پذیره‌نویسی و انتشار 800 میلیارد تومان اوراق اجاره مبتنی بر سهام برای شرکت «مخابرات ایران» خواهد بود.

وی در ادامه به ارکان این تامین مالی اشاره کرد و گفت: این اوراق از سود 16 درصدی برخوردار است. 4 ساله بوده و دوره بازپرداخت سود آن نیز هر 3ماه یکبار است.

ابوترابی در خصوص نرخ سود نیز توضیح داد: در حال حاضر موافقت اصولی با نرخ سود 16 درصدی این اوراق صورت گرفته و چنانچه ناشر و یا شرکت تمایل به تغییر این نرخ داشته باشند، باید مراحل جدیدی از این امر طی شود.

به گفته ابوترابی ، برای ضمانت انتشار اوراق مزبور نیز سهام دو شرکت مخابرات ایران و ارتباطات سیار ایران (همراه اول) وثیقه شده است. به این ترتیب بخشی از سهام «اخابر» و «همراه» به صورت ضمانت ، وثیقه انتشار 800 میلیارد تومانی مزبور قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه در ادامه خاطرنشان کرد: شرکت تلاش زیادی برای انتشار هر چه سریع‌تر این اوراق دارد و نیاز جدی به تامین مالی مزبور دارد. به این ترتیب درخواست داشته تا مراحل انتشار این اوراق هر چه سریع‌تر نهایی شود. به‌ این ترتیب به‌نظر می‌رسد پذیره‌نویسی مزبور در ماه جاری صورت گیرد. این انتشار از طریق بورس تهران صورت خواهد گرفت.


بالا