رشد 6 درصدی انتشار صکوک جهانی در سال 2019

  • 653 بازدید
  • یکشنبه, 10 شهریور 1398 09:28

موسسه رتبه بندی مودیز اعلام کرد، در سال 2019 انتشار صکوک در جهان 6درصد رشد خواهد داشت و ارزش آن حدوداً به 130 میلیارد دلار خواهد رسید.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه به نقل از موسسه رتبه بندی مودیز، رشد انتشار صکوک در جهان نشانگر کشش فرهنگی بازارهای مالی اسلامی به این ابزارها و تمایل دولت های آنها برای ترویج بانکداری اسلامی است.

بنا بر گزارش این موسسه، در نیمه نخست سال میلادی جاری، مجموعاً 87.4 میلیارد دلار صکوک منتشر شد که کشورهای عربستان سعودی و مالزی سهم عمده ای در آن داشتند.

حجم صکوک منتشره در نیمه نخست سال 2019 نسبت به 64 میلیارد دلار دوره مشابه در سال گذشته 37 درصد رشد داشته است. این رشد متاثر از افزایش انتشار های صکوک توسط کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، آسیای جنوب شرقی و ترکیه می باشد.

تقریباً نیمی از انتشارهای صکوک توسط کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس متعلق به عربستان سعودی با 12.8 میلیارد دلار بوده که این حجم نسبت به 11 میلیارد دلار صکوک منتشره طی دوره مشابه در سال 2018 افزایش یافته است. در طرف دیگر، حجم انتشارهای صکوک توسط مالزی با رشد 23 درصدی به 36 میلیارد دلار رسید که این کشور را در صدر ناشرین صکوک قرار داد.

در رابطه با رشد حجم صکوک منتشره در مالزی، عواملی همچون رشد فزاینده انتشارهای صکوک در واحد رینگیت توسط موسسات مالی این کشور و همچنین افزایش حجم انتشار اسناد خزانه اسلامی توسط بانک نگارا مالزی دخیل می باشند.


بالا