بازار سرمایه ، تشنه فین تک ها / معامله گران اصلی بازار سرمایه به سجام پیوستند

  • 488 بازدید
  • سه شنبه, 26 آذر 1398 08:29

نشست معرفی سندباکس شرکت سپرده گذاری مرکزی، عصر روز گذشته به همت این شرکت و فعالان بازار سرمایه و فین تک در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه به نقل از سمات، در این نشست علیرضا ماهیار مشاور مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی در جمع فعالان صنعت فین تکی و بورسی گفت: در یکسال اخیر ۲ و نیم میلیون نفر در سامانه سجام ثبت نام کرده اند .

وی با تاکید بر ضرورت توسعه سرویس ها و اپلیکیشن ها برای ارایه خدمات در بازار سرمایه کشور گفت: هم اکنون بیش از ۱۲ میلیون کد معاملاتی ثبت شده در کشور داریم، اما همچنان ضریب نفوذ بازار سرمایه نیاز به افزایش دازد . این در حالی است که اگر سهام عدالت نیز از طریق بورس آزادسازی شود، چیزی حدود ۴۰ میلیون نفر دیگر دارای کد سهامداری خواهند شد.

فعالان اصلی بازار سرمایه سجامی شده‌اند

مشاور مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی افزود: آمارها نشان می دهد از ابتدای سال جاری افرادی که حداقل یک معامله داشته اند یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بوده اند که از این میان ۴۵۰ هزار نفر طی ۳۵ هفته گذشته از سال حداقل هفته ای یک معامله داشته اند. همچنین ۱۴۰۰ نفر از ابتدای سال بیش از ۱۰۰۰ معامله انجام دادند که آمارها نشان می دهد ۹۲ درصد این افراد در سامانه سجام ثبت نام کرده اند.

مشاور فناوری اطلاعات سمات بیشترین دلیل مراجعه به این سامانه را دریافت گزارش های مجامع شرکت ها عنوان کرد: پرداخت سود شرکت ها از طریق سجام نیز از دیگر موارد استقبال شده از سوی فعالان بورسی بوده است؛ چراکه کاهش تردد سهامداران برای دریافت آن را در پی داشته است.به نحوی که به محض اعلام اجرای این طرح در فرابورس ، میزان سجامی های آن در کمتر از یک ماه از ۲ هزار نفر به بیش از ۷ هزار نفر رسید.

ماهیار اجرای مجامع الکترونیک را به دلیل زمینه سازی برای حضور پررنگ تر سهامداران حقیقی در مجامع موثر ارزیابی کرد و گفت: این نوع اجرای مجامع حضور و توان اعلام نظر توسط تک تک سهامداران را به همراه خواهد داشت.

وی همچنین تعداد گوشی های هوشمند مورد استفاده در کشور را بیش از ۵۰ میلیون برآورد کرد و با عنوان ضریب نفوذ بیش از ۱۱۰ درصدی شبکه تلفن همراه در جغرافیای کشور گفت: در این میان خلا اپلیکیشن های بورسی به شدت احساس می شود.ضمن اینکه در حال حاضر ۱۰ درصد نقدینگی کشور در صندوق های سرمایه گذاری است و باید این صندوق ها را نیز به سمت سجامی شدن پیش ببریم.

تایید معامله گران؛ راهکار سپرده گذاری برای الگوریتمی ها

ماهیار در ادامه ، با یادآوری نقش های سپرده گذاری مرکزی گفت: این شرکت دارای سه وظیفه احراز هویت، فعالیت های پیش و پس از معاملات و مدیریت ریسک است.

وی ایجاد تایید مشتریان الگوریتمی در سامانه سجام را راهکار مناسب برای بهبود فعالیت و توسعه این نوع معاملات در بازار سرمایه عنوان کرد و افزود: به دلیل مشکلاتی که در زمینه فعالیت پلتفرم ها در کشور وجود دارد،سجام همواره این آمادگی را دارد که مشتریان پلتفرم ها را احراز هویت کند؛ چراکه ایراد از پلتفرم ها نیست و این یوزرها هستند که به دلیل عدم KYC مناسب امکان ایجاد اختلال را یافته اند؛ بنابراین با این روش می توان مشکلات معاملات الگوریتمی را نیز کاهش داد.

مشاور مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی درباره جایگاه فین تک ها در بازار سرمایه هم افزود: وقتی حوزه های مختلف فین تک را نگاه می کنیم می توانیم به نقش پر اهمیت آنها در حوزه های مختلف مالی پی ببریم. در این میان نقش بورس تک ها همچنان نیاز به توسعه دارد.

ماهیار سپس با تاکید بر ضرورت ایجاد سامانه های یکپارچه در بانک ها خاطر نشان کرد: این خلا اکنون در بازار سرمایه نیز تا حدی زیادی وجود دارد که باید به همت همه فعالان بورسی و فین تکی مرتفع شود.

در ادامه این نشست، مژگان مقدم، مدیر پروژه سجام با تشریح فرآیند احراز هویت مشتریان جدید در کارگزاری ها گفت: در ایجاد سجام برای رفع مشکلات قبلی احراز هویت تلاش شده است، به طوری که فرد با مراجعه به سایت سجام و ثبت اطلاعات و آپلود مدارک لازم در این سامانه ثبت نام می کند که این اطلاعات توسط مراجع ذی صلاح راستی آزمایی می شود.

وی با اشاره به وجود سه طرح ورودی در احراز هویت گفت: علاوه بر مراجعه به سایت سجام،امکان ثبت نام در اپلیکیشن های پرداخت، اپلیکیشن های برخی بانک ها و برخی کارگزاری ها نیز امکان پذیر است. ضمن اینکه با بررسی همه ورودی های سجام نسبت به اعطای سرتیفیکیت اقدام می شود.

مقدم افزود: راستی آزمایی افراد حقیقی از طریق سازمان ثبت احوال کشور،برای افراد غیر ایرانی از سامانه پژواک و اشخاص حقوقی نیز از طریق قوه قضائیه صورت می گیرد.

وی در خصوص میزان پراکندگی امکان هویت سنجی در کشور نیز گفت:در حال حاضر ۳۳۰ شهرستان در کشور احراز هویت سجام را انجام می دهند.

کاهش زمان اعطای کد بورسی از ۲ روز به ۱۰ دقیقه

مدیر پروژه سجام کاهش زمان اعطای کد بورسی از ۲ روز کاری به ۱۰ دقیقه را نیز از مزایای دیگر اجرای سجام عنوان و خاطر نشان کرد: مهم ترین مساله این است که بتوانیم اطلاعات را به اشتراک بگذاریم و با این کار بهره وری لازم در بازار سرمایه کشور را ایجاد کنیم،به ویژه در زمینه استارتاپ ها که اکنون در کانون نگاه ویژه است.

در ادامه ، نازنین خوشنویسان،مدیر پروژه بلاک چین و فین تک شرکت سپرده گذاری مرکزی با تشریح زمینه های متنوع فعالیت استارتاپ های فین تک در جهان به ویژه در زمینه ایجاد پلت فرم های مالی گفت: در این نوع سرمایه گذاری به افراد اجازه داده می شود که به شرکت ها وام بدهند،به نحوی که اکنون در بورس ها نیز صورت می گیرد.

خوشنویسان در تشریح برخی پلتفرم های سرمایه گذاری قابل اجرا در بورس های مختلف کشور خاطر نشان کرد: وجود داده های بزرگ در بخش های مختلف فعالیت بازار سرمایه ما را به سمتKYC برد. در این راستا شرکت سپرده گذاری مرکزی سرویس های مختلفی را در قالب سندباکس برای ارایه خدماتی اعم از ثبت نام کاربر سجامی،دریافت اطلاعات پروفایل سجام،تایید دسترسی به پروفایل سجام،استعلام سجام با تایید کاربر،استعلام وضعیت سجامی فرد و... ایجاد کرده است.


بالا