سرمایه گذاران، زیر چتر امنیت اقتصادی

  • 386 بازدید
  • شنبه, 30 آذر 1398 12:15

سردار محمدرضا مقیمی، رئیس پلیس امنیت اقتصادی و دکتر شاپور محمدی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با هدف افزایش شفافیت و پیشگیری از تخلفات احتمالی در بازار سرمایه، تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، سردار محمدرضا مقیمی، رئیس پلیس امنیت اقتصادی، بر ضرورت تعامل پلیس و سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد و گفت: یکی از خواسته های ما در حوزه فعالیت پلیس امنیت اقتصادی همواره این بوده که سطح تعامل سازمانی خود را افزایش دهیم و امضای تفاهم نامه با سازمان بورس و اوراق بهادار نیز با همین هدف عملیاتی شد و این همکاری قطعا افزایش امنیت و کاهش جرائم اقتصادی به همراه دارد.

سردار مقیمی با اشاره به شرح وظایف پلیس امنیت اقتصادی خاطرنشان کرد: سال جاری در نیروی انتظامی مجموعه ای با نام پلیس امنیت اقتصادی ایجاد شد که کارویژه آن پیش بینی، پیش گیری، کنترل و در نهایت مقابله با مسایلی است که به اقتصاد آسیب وارد می کند. ما اتفاقاتی را که در کشور رخ می دهد همواره از قبل رصد می کنیم و نیاز داریم در این مسیر با سازمان های اقتصادی ارتباط و تفاهم نزدیک داشته باشیم.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی با بیان اینکه بورس یکی از مهمترین ارکان اقتصادی کشور است، ادامه داد: در فضای بازار سرمایه باید آرامش وجود داشته باشد و سازمان بورس و اوراق بهادار یکی از سازمان هایی است که در فضای اقتصادی تاثیر بسزایی دارد و قاعدتا می تواند یکی از شرکای ما در بحث افزایش آرامش و جلوگیری از جرایم محسوب شود.

سردار مقیمی با بیان اینکه برای ما شرح وظایفی در حوزه بورس وجود دارد و تلاش می کنیم تا آن را به نحو احسن انجام دهیم، افزود: همه نهادها برای تحقق عدالت و امنیت اقتصادی کشور باید در کنار یکدیگر گام بردارند. لذا چنانچه گزندی متوجه ماموریت های سازمان بورس و اوراق بهادار باشد، باید با کمک نهادها و سازمان ها در جهت رفع آن حرکت شود و پلیس امنیت اقتصادی یکی از آن سازمان ها است که علاوه بر توان نظارتی، توانمندی های لازم برای مقابله با این گزندها را دارد و با این تفاهم نامه مسیر تحقق این امر هموار شد. از این پس در کنار مجموعه سازمان بورس، اتفاقاتی که احتمال می رود به جرم منتهی شود در مراحل اولیه پیش بینی و از تحقق آن جلوگیری می شود.

رییس پلیس امنیت اقتصادی کشور با تاکید بر اینکه بورس کشور شفاف است، ادامه داد: شفافیت بازار سهام کاملا مشخص است و اگر این میزان شفافیت وجود نداشت سرمایه گذاری در این بازار انجام نمی شد.

سردار مقیمی افزود: این تفاهم نامه در حقیقت برای ثبات این شفافیت به امضای طرفین رسید و هدف ما صیانت از این شفافیت است. قرار نیست ما در بازار سرمایه شفافیت ایجاد کنیم، این رکن اقتصادی شفاف هست و ما تنها از آن مراقبت می کنیم.

سرمایه گذران سالم، زیر سایه چتر امنیت اقتصادی پلیس

سردار مقیمی ادامه داد: در فضای اقتصادی افرادی که سالم کار می کنند به واسطه افرادی که کار ناسالم دارند دچار خدشه و آسیب می شوند و اینجاست که باید در جهت ایجاد امنیت اقتصادی تلاش کنیم. ما امروز به سازندگی و حمایت از صنعت و تولید نیاز داریم و بورس مهمترین ابزار هدایت نقدینگی به بخش مولد اقتصاد است. بنابراین باید از تخلفاتی که ممکن است به سرمایه گذاران سالم آسیب وارد کند جلوگیری کرده و زیر چتر امنیت اقتصادی فضایی امن و شفاف ایجاد کنیم.

جرم شناسی فضای مجازی در دستور کار پلیس

رییس پلیس امنیت اقتصادی سیگنال دهی در فضای مجازی و تخلف در شبکه های اجتماعی را مساله ای جدی ارزیابی کرد و گفت: تصمیم ما این است تا با تمام قدرت در این فضا وارد شویم و از وقوع اتفاقات ناگوار تا حد ممکن ممانعت کنیم.

سردار مقیمی افزود: البته در شرح وظیفه ما مساله پیش بینی و پیشگیری اولویت دارد و همواره تلاش می کنیم تا قبل از وقوع اتفاقات ناگوار آسیب شناسی لازم را داشته باشیم.

سازمان بورس در مسیر افزایش امنیت سرمایه گذاری

دکتر شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز ضمن بیان اینکه ویژگی مهم این تفاهم نامه، افزایش امنیت سرمایه گذاری در بازار سرمایه است، به همکاری های بی دریغ و مثبت پلیس امنیت اقتصادی با وزارت اقتصاد و سازمان بورس و اوراق بهادار اشاره کرد و افزود: باید با ایجاد فضای امن در سراسر کشور از هرگونه تخلف احتمالی در بازار سرمایه جلوگیری کنیم و یکی از موضوعات امروز بازار سرمایه، فعالیت های بدون مجوز در برخی مناطق کشور است که تالارهای منطقه ای در این حوزه به کمک نیاز دارند.

سخنگوی سازمان بورس افزود: خوشبختانه نیروی انتظامی در تمام نقاط کشور حضور وسیع دارد و اگر افرادی بدون اخذ مجوز در حوزه سرمایه گذاری بورسی فعالیت کنند، مساله با کمک نیروی انتظامی کنترل و نظارت می شود تا آسیبی به سرمایه گذاران وارد نشود.

دبیر شورایعالی بورس به تخلفات فضای مجازی و شبکه های اجتماعی اشاره کرد و بیان داشت: بعضا در فضای مجازی شاهدیم برخی فعالیت ها با قوانین بازار سرمایه منطبق نیست. بنابر رسالت نهاد ناظر بازار سرمایه مبنی بر صیانت از حقوق سرمایه گذاران و جلوگیری از هرگونه سو استفاده مالی، به طور طبیعی فعالیت ها باید نظارت شود و در این راه پلیس امنیت اقتصادی می تواند کمک موثری باشد.

دکتر محمدی عنوان کرد: در برخی مواقع بازار سرمایه نیاز دارد تا احتمال جرایم بورسی افراد را بررسی کند و تعامل با پلیس امنیت اقتصادی، راه گشای کسب اطلاعات لازم در این حوزه است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: بحث های آموزشی نیز از مفاد این تفاهم نامه است و با آموزش های پیش بینی شده هر دو طرف تفاهم نامه، کارها را با سهولت بیشتری دنبال خواهند کرد.

فعالیت های اثرگذار بر بازار سرمایه، زیر ذره بین پلیس

رییس سازمان بورس به فعالیت های غیر بورسی که می تواند فرآیند حرکت بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار دهد اشاره کرد و گفت: در برخی موارد ممکن است شرکت های سرمایه گذاری یا افراد فعالیت هایی خارج از حوزه بازار سرمایه داشته باشند اما اقدام آنها بر بازار اثر گذار باشد و لازم است نهاد ناظر از آن مطلع شود و این امر به کمک نیروی انتظامی محقق می شود.

دکتر محمدی افزود: ارتباط و تعامل سازمان بورس و اوراق بهادار با سایر نهاد ها و سازمان ها همواره در راستای تقویت بازار سرمایه و افزایش امنیت است و امیدواریم با این تفاهم نامه که هدف از آن صیانت از حقوق سرمایه گذاران است شاهد افزایش اعتماد عمومی به بازار سرمایه و ارتقای شفافیت اقتصادی باشیم.

 

 


بالا