تامین مالی 100 هزار میلیارد ریالی فولاد مبارکه اصفهان با صکوک اجاره

  • 677 بازدید
  • دوشنبه, 30 تیر 1399 08:47

سازمان بورس و اوراق بهادار، موافقت اصولی عرضه عمومی صکوک اجاره شرکت فولاد مبارکه اصفهان (سهامی عام) را به ارزش 100 هزار میلیارد ریال (طی 5 مرحله هر یک به ارزش 20 هزار میلیارد ریال) صادر نمود.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، دارایی مبنای انتشار این اوراق تعداد 3,279,035,329 سهم شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با قیمت هر سهم 9,454 ریال و 12,616,566,100 سهم شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات با قیمت هر سهم 5,469 ریال می باشد که توسط نهاد واسط از شرکت فولاد مبارکه اصفهان خریداری شده و سپس بصورت اجاره به شرط تملیک به وی واگذار می گردد.

این اوراق 5 ساله و با نرخ اجاره بهای 18 درصد می باشد که این اجاره بها هر سه ماه یک بار توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب دارندگان اوراق واریز می گردد و عرضه آن از طریق شرکت بورس اوراق بهادار تهران صورت خواهد گرفت.

در بازار سرمایه ایران این اولین صکوکی است که از ساز و کار رتبه بندی در آن استفاده شده است. رتبه اعتباری بلندمدت و کوتاه مدت شرکت فولاد مبارکه اصفهان به ترتیب A+ و A1 می باشد که توسط شرکت رتبه بندی اعتباری پایا تعیین شده است. بر اساس واژه‌نامه تعاریف شرکت رتبه‌بندی اعتباری «پایا»، در این طبقه از رتبه اعتباری بلندمدت، ظرفیت ایفای تعهدات مالی در سطح بالاست. عامل فروش این اوراق شرکت کارگزاری امین آوید بوده و مسئولیت بازارگردانی و تعهد پذیره نویسی آن بر عهده شرکت تامین سرمایه امین می باشد.


بالا