صکوک منتشره در بازار سرمایه به روایت آمار

  • 3559 بازدید
  • سه شنبه, 05 دی 1396 07:28

پس از گذشت 7 سال از تصویب قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید تاکنون بیش از 157 هزار میلیارد ریال انواع صکوک در بازار سرمایه منتشر شده است.

به گزارش شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، غلامرضا ابوترابی گفت: از سال 1389 تا پایان آذر ماه سال جاری 47 مورد انواع صکوک به ارزش بیش از 157 هزار میلیارد ریال در بازار سرمایه منتشر شده است که 17 مورد آن مجموعاً به ارزش 13 هزار میلیارد ریال سررسید شده و مبلغ اقساط و اصل این اوراق در مواعد مقرر پرداخت گردیده است.

مدیر عامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه توضیح داد: در حال حاضر 30 صکوک فعال به ارزش 147 هزار میلیارد ریال در بازار موجود و در حال معامله می‌باشند که تا پایان سال جاری دو مورد دیگر یعنی صکوک اجاره شرکت خدمات ارتباطی رایتل با نماد "صایتل" و صکوک اجاره شرکت داناپتروریگ کیش با نماد "صدانا" مجموعاً به ارزش 3,775 میلیارد ریال سررسید خواهند شد.

وی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون، بیش از 17 هزار میلیارد ریال اقساط انواع صکوک توسط شرکت های واسط مالی از بانی ها دریافت و توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب دارندگان اوراق واریز گردیده است.

ابوترابی ادامه داد: در میان انواع صکوک منتشره در بازار سرمایه، اوراق اجاره با حجم بیش از 86 هزار میلیارد ریال و 32 مورد انتشار بیشترین سهم را داشته است و انواع دیگر صکوک نظیر مرابحه، رهنی و سفارش ساخت هر یک به ترتیب با حجم 66,400، 3,000 و 1,600 میلیارد ریال در جایگاه های بعدی قرار دارند.

وی در خصوص انتشارهای پیش رو اعلام کرد: شرکت ایران خودرو، شرکت معدنی و صنعتی گل گهر و شرکت آدوراطب قصد دارند منابع مورد نیاز خود را مجموعاً به حجم 10,200 میلیارد ریال از طریق انتشار انواع صکوک در بازار سرمایه تامین کنند که موافقت اصولی های مربوطه صادر شده و هم اکنون در حال طی اقدامات لازم جهت کسب مجوز انتشار می باشند.


بالا