عرضه صکوک رهنی 10 هزار میلیارد ریالی بانک مسکن

  • 84 بازدید
  • شنبه, 21 تیر 1399 11:45

با صدور مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، صکوک رهنی بانک مسکن به ارزش 10 هزار میلیارد ریال از طریق شرکت فرابورس ایران در هفته جاری عرضه می شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، غلامرضا ابوترابی با اعلام این خبر افزود: مطالبات رهنی مبنای انتشار این اوراق تعداد 24 قسط از 137,010 پرونده تسهیلات فروش اقساطی خرید مسکن می باشد که به شرکت واسط مالی فروردین پنجم واگذار می شوند و سپس با انتشار این اوراق، منابع مالی مورد نیاز بانک مسکن برای اعطای تسهیلات جدید تامین می گردد.

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه توضیح داد: صکوک رهنی بانک مسکن با نرخ 16 درصد، عمر 2 ساله و پرداخت های هر سه ماه یکبار از طریق شرکت فرابورس ایران عرضه می شود.

وی اظهار داشت: ضامن و عامل وصول این اوراق، بانک مسکن است و پذیره نویسی و بازارگردانی آن بر عهده شرکت تامین سرمایه بانک مسکن می باشد. ضمناً، شرکت کارگزاری بانک مسکن عاملیت فروش و شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه عاملیت پرداخت این اوراق را بر عهده دارند.

به گفته ابوترابی: این دومین باری است که بانک مسکن اقدام به تامین مالی از طریق انتشار صکوک در بازار سرمایه می نماید. اولین صکوک این بانک در تیر ماه 1395 تحت ساختار رهنی با حجم 3 هزار میلیارد ریال در بازار سرمایه منتشر و در تیر ماه سال 1397 پس از پرداخت قسط آخر و مبلغ اسمی اوراق سررسید شد.


بالا